Záhon Rozuma

Záhon Rozuma

Záhon Rozuma je výkop v tvare V naplnený organikou od hrubších konárov, cez tenšie konáre, stonky väčších rastlín a až po zelinu a trávu na vrchu. Tráva tvorí funkciu prikrývky pred slnkom. Záhon Rozuma sa nikdy neprikrýva zemou, jeho podstatou je činnosť aeróbnych mikroorganizmov, húb a červov. Dá sa povedať, že záhon Rozuma imituje procesy v lesnej hrabanke.

záhon Rozuma
Cesnak s jahodami na záhone Rozuma

Výživový žľab

Výkop v tvare V sa robí do šírky 60 – 80 cm a hĺbky 30-35 cm. Nazývame ho výživový žľab, pretože koncentrácia aeróbnych mikroorganizmov, húb a červov produkuje obrovské množstvo živín a rôznych biologicky aktívnych prvkov schopných poskytnúť výživu veľkému počtu rastlín.

Produktívny hrebeň

Rastliny sa pestujú na mierne vyvýšených pásoch – produktívnych hrebeňoch o šíke 30 cm. Práve pri takejto šírke produktívneho hrebeňa, každá rastlina bez problémov dosiahne svojimi koreňmi k výživovému žľabu, odtiaľ si vyberá všetky potrebné živiny. Úrodu na takýchto záhonoch výrazne zvyšuje pestovanie husto vysadených a alelopaticky vybraných rastlín. Rastliny si navzájom nekonkurujú, pretože sú plne zásobené všetkými živinami, vlhkosťou, ako aj slnečným žiarením, ktoré sa k nim dostáva zhora aj zo strán. Úroda produktívnych hrebeňov je trikrát väčšia ako pri bežnej výsadbe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *