Záhon Rozuma, kondenzuje vodu zo vzdušnej vlhkosti, zásobuje rastliny všetkou výživou a nepotrebuje žiadnu mimoriadnu opateru okrem pravidelného dopĺňania organického materiálu vo forme bioodpadu.
Rozmery záhona
Na jeden záhon potrebujeme 1,4 – 1,6 m široký priestor, plus po 60 cm na trávnaté chodníky medzi záhonmi. Na dĺžke nezáleží.
Výživový žľab
Výživový žľab je výkop v tvare V uprostred naplnený organikou, hlboký 20 – 35 cm široký 60-80 cm.
Produktívny hrebeň
Produktívne hrebene sú 30 cm široké pásy zeme okolo výživového žľabu. Na nich pestujeme zeleninu. Keďže záhon dáva rastlinám všetku potrebnú výživu a za normálnych podmienok aj dostatok vlahy, rastliny na ne sadíme v 3 – 4 radoch nahusto, s oveľa nižšími sponmi ako na bežnom záhone.
Trávnatý chodník
Na chodníky neželieme miesto. Tých 60 cm je tak akurát. Na chodníky vysievame trávu (mne sa osvedčil mätonoh v kobinácii s ďalšími trávami), lucernu alebo ďatelinu.
Vymeranie záhona
60 cm – trávnatý chodník
30 cm – prvý produktívny hrebeň
60 – 80 cm – výživový žľab
30 cm – druhý produktívny hrebeň
60 cm – trávnatý chodník
Mulčovanie kartónom
V prípade, že robíme záhon na trávnatej ploche, môžeme budúce produktívne hrebene pokryť vrstvou kartónu.
Plnenie výživového žľabu
- Na dno žľabu dávame hrubšie konáre.
- V druhej vrstve, idú tenké konáre.
- Tretia vrstva je hrubá organika, stonky z kukurice, slnečnice, rajčín a podobne.
- Posledná vrstva je jemnejšia organika, teda čerstvá zelina, tráva či lístie.
- Mikrobiálne procesy v žľabe môžeme naštartovať pomocou sýteného kompostového čaja (SKČ), či efektívnych mikroorganizmov (EM*) v tekutej forme alebo vo forme bokaši (otruby naočkované EM).
Hrubé konáre na spodok Organický materiál Tráva na vrch
* Efektívne mikroorganizmy pod názvom Oasis EM1 sú dostupné napríklad v e-shope pestujmezdravo.sk.
Môže byť záhon Rozuma orientovaný tak, ze naň bude svietiť slnko až poobede? Tieň mu robí veĺký štós naukladaných metrov dreva z južnej strany.
Záleží od toho, čo budete na záhone pestovať. Vo všeobecnosti však máme príliš vela slnka a mnohým rastlinám treba skôr tieniť, než ich vystavovať po celý deň slnečným lúčom.
Pýtam sa na knihu ,ktorá mala byť vydaná koncom septembra – čo je s ňou,kedy bude kde ju bude dostať kúpiť , za vyrozumenie dakujem.
Dobrý deň, niha je na svete. Kúpiť sa dáv e-shope: https://www.pestujmezdravo.sk/
V ktorom ročnom období je vhodné založiť záhon Rozuma..
Minulý rok som dala preorať celú pôdu kvôli vyrovnaniu a zlikvidivaniu buriny.. Teraz keď som sa dozvedela o takomto pestovaní mam počkať do jesene alebo až budúcej jari??
A náhodou slovenský cesnak na predaj nemáte??
Ďakujem za odpoveď..
S pozdravom Mariana
Záhon Rozuma sa môže vytvoriť v ktoromkoľvek ročnom období. Najvýhodnejšie je vytvoriť ho vtedy, keď máte dostatok organického materiíálu a nieje príliš sucho.
Ako často treba žlab kompletne obnoviť? Resp. stačí niekoľko rokov len prisypávať horné vrstvy?
Presna tak, niekoľko rokov prisypávať, pričom je dobré striedať rôzne mteriály. Raz za 5 rokov skontrolovať, či na dne ešte je hrubšie drevo.